01- 08 maja 2017 - rekolekcje w Żąbkowicach Śląskich

         Odbyły się rekolekcje regionalne dla świeckich franciszkanów Regionu Wrocławskiego w dniach 6,7, 8 maja 2017r. w Domu Rekolekcyjnym Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich. Przewodnia myśl rekolekcji słowa św. Franciszka “Matkami dla Niego są, gdy noszą Go w sercu i w ciele przez miłość Boską oraz czyste sumienie” w życiu św. Alberta Chmielowskiego.

Rekolekcje prowadził o.Kunibert Kubosz OFM – Asystent Regionalny FZŚ.

         Rekolekcje przeżywaliśmy w okresie przygotowywania się do wizytacji bratersko - pasterskiej i kapituły sprawozdawczo wyborczej w naszym regionie. Był to czas przede wszystkim modlitwy. Św. Albert napisał "Jaka modlitwa taka doskonałość, jaka modlitwa taki cały dzień. Na darmo usiłujemy postąpić przez inne środki, inne praktyki, inną drogą. Modlitwa jest warunkiem nawracania dusz. Bez modlitwy nie uda się wytrwać w powołaniu." Każdego dnia modliliśmy się modlitwą Kościoła brewiarzem.  Był czas na przeżywanie wspólnotowe Eucharystii, rozważanie Męki Pańskiej osobistą kontemplację. Apelem Jasnogórskim kończyliśmy dzień z Maryją, naszą – Matuchną.

Pierwszego dnia każdy losowo wybierał teksty św. Alberta z pytaniem do osobistego przemyślenia. Były tam między innymi:

Krzyż jest tajemnicą, wymaga wiary. Krzyż jest światłem, które oświeca umysł, szczęśliwy kto mu odda serce i dostanie łaskę miłowania.  Jakie doświadczenie z kontemplacji Krzyża mógłbyś przekazać drugiemu człowiekowi?

albo

Patrzę na Jezusa w Jego Eucharystii: czyż Jego miłość mogłaby obmyśleć jeszcze coś piękniejszego? Skoro jest Chlebem i my bądźmy chlebem. Skąpy jest ten, kto nie jest jak On. Dawajmy siebie samych.

Czy patrzysz na Jezusa w Eucharystii jak św. Franciszek?

Rekolekcjonista – skupił się na następujących tematach:

1. Idźcie i głoście,

2. Uczeń Chrystusa,

3. Modlitwa w życiu brata i siostry FZŚ,

4. Dobry jak chleb - św. Albert Chmielowski,

5. Pokuta i nawrócenie - Temat związany z 100-ną rocznicą objawień w Fatimie,

6. Świadectwo życia to wciąż najlepszy sposób ewangelizacji. Temat związany z zadaniem tego roku. Mamy być nauczycielami.

o.Kunibert powiedział: Słowo staje się coraz mniej skuteczne. Czasem obraz ma większą wymowę, bardziej przemawia. Sprawdza się stare powiedzenie, że „słowa uczą, ale przykład pociąga do naśladowania”. W tych prostych słowach jest zawarta myśl: ludzie chcą przykładu naszego życia. Trzeba być apostołem na każdym miejscu i w każdej sytuacji: wobec mojej rodziny i bliskich powinienem złożyć świadectwo Chrystusowi. Nasi najbliżsi mają w nas odczytać nasze zaangażowanie i radość z obranej drogi – chodzi o przynależność do FZŚ i nie tylko.

7. Za głosem Pana (Temat związany z Niedzielą Dobrego Pasterza)

         W drugi dzień rekolekcji mieliśmy spotkanie braterskie. Świeccy franciszkanie z „Karłowic” (Wspólnota FZŚ z parafii św Antoniego) prowadziła śpiew, którym wielbiono Boga, przypominano św Franciszka i dziękowano za krocie otrzymanych Łask.

         W niedzielę uroczysta Msza Św. Najważniejszy czas zakończenia rekolekcji. To okazja do przedstawieniu Bogu swoich postanowień „naprawczych” i dziękczynienia, to troska o powołania.

        

         Rekolekcje powiedział o.Kunibert - to mój czas zastanowienia nad swoją dojrzałością i niedojrzałością i nasz czas tzn. tego co jest ze mną… a z nami jest Chrystus bo jesteśmy zgromadzeni w Jego imię. Idźcie i głoście – to samo powiedział Jezus Apostołom, lecz w innych słowach „Idźcie i nauczajcie”.

Oczekujemy na następne. Pamiętamy o słowach Świetego „Zaczynajmy od nowa, bo do tej pory jeszcze nic nie zrobiliśmy”.

br Zbigniew Mirecki