13 maja 2017 odbyło się Seminarium Franciszkańskie

        W dniu 13 maja 2017r.odbyło się Seminarium Franciszkańskie, które poprowadził ojciec Andrzej Zając OFMConv z Krakowa. Seminarium było poświęcone modlitwie św. brata Alberta. Na początku Ojciec z Katechizmu Katolickiego przytoczył definicję i istotę modlitwy, która jest dialogiem Boga z człowiek. To Bóg wychodzi z inicjatywą spotkania, pobudza nas do modlitwy. Modlitwa może być krótka ale słowa wypowiadane mają płynąć z serca . W kolejnej części wykładu poruszył kwestie roli modlitwy w życiu św. Franciszka. Ojciec Seraficki nieustannie się modlił, przekładał modlitwę nad czyn. To z modlitwy, kontaktu z Bogiem wypływała jego postawa, serdeczna miłość do drugiego człowieka a następnie posługa wśród trędowatych i ewangelizacja.

      Jeżeli chodzi o brata Alberta to o. Andrzej uważa , że najbardziej zachwyciła go radykalność Franciszka w naśladowaniu Chrystusa. Ubóstwo i bycie blisko człowieka cierpiącego, poranionego. Być może brat Albert nie czytał dzieł Franciszka, ale czuł na wskroś, że naśladowanie jego życia zbliży go do Jezusa. A zbliżał się do niego poprzez całkowite oddanie się ubogim, bezdomnym, poprzez „ porzucenie” swoich talentów na rzecz Jezusa. Chciał być cały do Jego dyspozycji. Brat Albert przelewał swoje przemyślenia z całego dnia na papier, kończąc je postanowieniem np. więcej milczenia, dokładniejszy rachunek sumienia….. O. Andrzej czytał te zapiski i je komentował.

     To majowe Seminarium przeżyte w dniu Objawień Maryi w Fatimie było dla uczestników wielkim pogłębieniem duchowości franciszkańskiej czyli próba ciągłego odpowiadania sobie na pytanie –Jak żyć z godnie z wolą Bożą, naśladując św. Franciszka.